Jste zde
Solná terapie
Sůl a její význam pro lidský organismus
Když se řekne sůl, každý z nás si jistě představí totéž – sůl kuchyňskou, bez které se žádná kuchařka neobejde. Tato sůl je složena z kladně nabitých iontů sodíku a záporně nabitých iontů chloru a nazýváme ji chlorid sodný neboli NaCl.
V přírodě nalezneme chlorid sodný v podobě soli kamenné (halit), která je uložena pod povrchem země v solných dolech či je nedílnou součástí mořské vody. Největší a nejznámější naleziště kamenné soli se nacházejí v Polsku, v USA, ve střední Asii a v Číně. A právě tato sůl je „základním stavebním kamenem“ při budování povrchových solných jeskyní, stále častěji se využívá ve všech typech saun, v různých interiérech, nově též v domácnostech.
Krystaly soli jsou v čisté podobě bílé, bezbarvé a průsvitné. V přírodě však kromě těchto čistě bílých krystalů najdeme i celou řadu různě zbarvených, což je dáno jejich chemickým složením. Zřejmě nejznámější kamennou solí, se kterou se můžeme v běžném životě setkat, je sůl načervenalé barvy, což je dáno přítomností většího množství železa. Zároveň oranžová barva, která je vytvořena světlem procházejícím solným krystalem, působí podle koloroterapie na člověka uklidňujícím dojmem a dodává mu pocit tepla a bezpečí. Nauka o čakrách nám pak říká, že barva oranžová dokáže vyléčit všechny naše duševní, emocionální a fyzické problémy.
Léčivé účinky solné terapie
Léčivé účinky solné terapie jsou způsobeny pozvolně se uvolňujícími zápornými ionty, které napomáhají zlepšovat kvalitu ovzduší a tím navozují v člověku duševní a tělesnou rovnováhu a klid. Atmosférické ionty jsou elektricky nabité molekuly, které vznikly v důsledku ionizace plynných složek atmosféry. Energii potřebnou k vytvoření těchto iontů dodává zejména všudypřítomné ionizující záření, někdy i další zdroje, jako je elektrický výboj – blesk, mechanická energie při tříštění vodních kapek, tepelná energie apod. Ukázalo se, že atmosférické ionty mají svůj nesporný význam nejen v přírodě, ale též v bytech, kancelářích a dalších prostorách a jsou složkou, která má nesporné blahodárné fyziologické účinky na jejich obyvatele.
Mezi důležité vlastnosti atmosférických iontů patří:
- příznivý vliv na mentální i fyzické zdraví člověka
- zvyšování duševních a tělesných schopností člověka
- zcela specifické léčebné účinky
- pozitivní vliv na svěžest a „dýchatelnost“ vzduchu
Různá průmyslová zařízení, elektronika a další jim podobná však produkují ve zvýšené míře ionty kladné. Je jasné, že dnešní uspěchaná moderní doba průmyslovým a elektronickým zařízením fandí a právě jejich časté používání narušuje rovnováhu iontů v atmosféře. Výzkumy zjistily, že v hustě osídlených oblastech koncentrace kladných iontů až šestinásobně převyšuje přirozený poměr mezi kladnými a zápornými ionty. K tomuto ještě připočtěme výrazné znečištění atmosféry a klimatické podmínky – a je nám všem jasné, jaký vliv mají moderní technologie na zdraví člověka.
Ionty uvolňované ze soli kromě jiného silně ionizují vzduch, čímž napomáhají vytvářet iontovou rovnováhu ve vzduchu a tím příznivě působí na lidský organismus a zanechávají jej odpočatý a zrelaxovaný.
Sůl je schopna vázat na sebe vodu a tak udržovat rovnováhu mezi jejím příjmem a výdejem.
Pobytem v sauně je lidské tělo vystaveno solemi nasycenému vzduchu, který obsahuje vysoké množství aerosolu, jenž je vdechován do plic. Molekuly chloridu sodného tím ulpí na sliznici, kde je zachyceno též velké množství nečistot, virů a bakterií. A právě schopnost soli vázat na sebe vodu způsobí, že všechny tyto mikroorganismy z nedostatku vody, kterou sůl odčerpá, uhynou. Zároveň dojde k podráždění sliznice, která se brání a produkuje více hlenu, který ony usmrcené bakterie a jiné nečistoty obalí a kašláním a smrkáním vyplaví z těla ven.
Sůl tak napomáhá podporovat obranyschopnost organismu a přirozenou očistu těla. Tento druh terapie, založený na vdechování solemi nasyceného vzduchu, je u odborné veřejnosti znám jako haloterapie.
Složení solí
Největší množství chloridu sodného obsahují soli z hlubinných dolů v Pákistánu a v Polsku – jedná se zhruba o množství větší než 90 % jejich obsahu. Zbylou část tvoří ostatní minerály a prvky, jako jsou jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen a další.
A právě tyto prvky se v sauně uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě, vdechování mikročástic kladně působí na lidský organismus:
- působí na pokožku
- zlepšuje funkci sliznic
- zklidňuje zápaly a otoky
- zlepšuje buněčnou imunitu
- zlepšuje látkovou výměnu
- zlepšuje spalování tuků
- jód zmírňuje bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů
Účinnost solné terapie při nemocích:
- onemocnění dýchacích cest
- astma
- záněty nosohltanu
- chronická rýma
- onemocnění trávicího traktu
- neurózy a psychický stres, vyčerpanost, deprese
- nemoci krevního oběhu
- ischémie
- vysoký krevní tlak