Zajímavosti

Dokument "Pravda o sauně"

(http://www.csfd.cz/film/288271-pravda-o-saune/)

Finové milují saunování. Na pět miliónů obyvatel mají v zemi dva milióny saun. Teoreticky se tedy mohou potit všichni v jeden okamžik. Humorný dokument nám přiblíží, jak takový původní potní rituál se vším všudy vlastně vypadal a jak jej proměňuje nový životní styl.

Finské přísloví praví: Když nepomůže sauna, chlast nebo dehet, je nemoc smrtelná.

pravda_o_saune-01pravda_o_saune-02pravda_o_saune-03pravda_o_saune-04

V době před 300 lety, kdy v Evropě církev z důvodu uvolněných mravů v lazebnách a lázních tyto provozy likvidovala (důvodem bylo též šíření chorob), potní lázně ve Finsku z důvodu geografické odlehlosti zůstaly nadále v provozu. V této době je tradice sauny ve Finsku již více než 1000 let stará. Finsko dalo potní lázni i jméno sauna – dům s lázní, pro kterou je vzduch ohříván pecí. Úřední statistika ve Finsku uvádí, že v roce 1960 zde bylo 342 931 rodinných saun. V roce 1975 uvedl profesor Harald Teir, předseda Společnosti přátel sauny, že na 4,7 miliónu Finů připadá celý milión saun. V roce 1937 byla založena finská společnosti pro studium a propagaci sauny SAUNA SEURA.

Tradiční finská sauna byla téměř u každého domku ve staveních z otesaných klád, s velkým ohništěm plným balvanů. Nemívala okna a původně ani komín, takže kouř a pára odcházely dveřmi nebo jen úzkými průduchy. Stěny byly černé od sazí. Topilo se březovými poleny a celou prostorou sauny pronikalo aroma páleného dřeva. Uvnitř byly stupňovité lavice, dřevěné palandy, na které potící vylézali, čím výše, tím do většího horka (ve výši hlavy zde bývalo až 120 – 140°C!). Saunující se často lehávali s vyvýšenýma nohama, aby lepším prokrvením mozku zabránili kolapsu. V sauně převažovalo suché teplo a jen nakrátko se zde vyvíjela pára tím, že se na kameny rozpálené v ohništi vylila sběračka vody. Přitom si koupající třeli celé tělo a šlehali se březovými metlami, čímž ještě dále stupňovali prokrvení kůže. Metly se finsky nazývaly „vasta“ nebo „vihta“ a jsou dokonalou obdobou věníků a chvoščišť, používaných ve středověku. Všichni se přitom převelice potili, ale pot se v suchém prostředí ihned odpařoval. Poté vybíhali rozpařeni do volné přírody, kde se polévali nebo zchlazovali ponořováním do studených jezer, bazénků nebo se dokonce i při hlubokých mrazech váleli nazí ve sněhu.

Celý dokument je možno stáhnout zde: http://www.ulozto.cz/xZijSTS/pravda-o-saune-avi

 

Jak se saunují finové

Každý fin se saunuje minimálně jednou týdně, většina však každý den, zejména v letních měsících.

V sauně se odehrávají i diplomatické jednání politiků. V nedávné době tomu bylo tak, že dokud politici nedošli k dohodě, tak ze sauny neodcházelo.

Saunování je ve Finsku přirozené téměř už od narození. Dříve se v sauně dokonce rodilo a omývali se zde zemřelí.

Finové při saunování používají pro lepší prokrvení pokožky svázené březové větvičky, které mohou být čerstvé, sušené nebo si lze koupit mražené pro pozdější použití.

Saunují se také finští vojáci na zahraničních misích.

V sauně se odehrávají také různé rituály jako např. loučení se svobodou atd.

Finští sportovci používají saunu pro zlepšení výkonu.

Plavecký bazén bez sauny je pro finy absurdní představa.

Pro finy je nejdůležitější saunování o letním slunovratu. V tento den se celá sauna vyzdobí březovými větvičkami.

Sauna je základem finské kultury. Bez šatů a společenského postavení si je zde každý roven.